Jaunumi

10.11.2017.

LAEF nostāja – OIK nav AER.

Rodas iespaids, ka Ekonomikas ministrija un politiķi šobrīd ir koncentrējušies tikai vienam izskatāmajam jautājumam: par dažiem atsevišķiem gadījumiemun uzņēmumiem, kas iespējams krāpušies, bet vēl nav pat uzsākuši elektroenerģijas ražošanu un tāpēc arī nav saņēmuši nevienu centu no OIK. Taču uztraukumu rada tas, ka šī krāpšana tiek attiecināta uz visu nozari kopumā, kas ir pilnīgs absurds. LAEF jau ir apliecinājis un vēlreiz atkārto, ka iestājas pret jebkādu negodīgu rīcību un krāpšanu gan uzņēmējdarbībā, gan arī valsts pārvaldē un vainīgajiem ir jāsaņem atbilstošs sods. Sabiedrības viedokli uzspridzināja mēdiju aprēķins un paziņojums, ka šie krāpnieki būtu saņēmuši summu 100 miljoni EUR 10 gados, bet tiek noklusēts, ka gāzes elektrostacijas kā OIK tikai 2016. gadā jau ir saņēmušas120,10 miljonus eiro , bet pēdējo 6 gadu laikā - kopumā 747,86 miljonus eiro.

Ņemot vērā pieaugošo atsevišķu politiķu aktivitāti caur plašsaziņas līdzekļiemnoniecināt atjaunojamās enerģijas (AER) ražotājus, lietojot OIK jēdzienu kā sinonīmu AER enerģijas nozarei, padarot AER nozari par apgrūtinājumu tautsaimniecības attīstībai un ražošanas uzņēmumu konkurētspējai un kultivējot skandālu par elektroenerģijas ražošanas atļauju saņemšanas kārtību, esam apkopojuši vairākus būtiskus faktus.

Zemāk norādītajā grafikā atspoguļotas elektroenerģijas ražotājiem izmaksātās summas laika posmā no 2011. līdz 2016 gadiem pēc SEN nodokļa nomaksas (informācija pieejama Ekonomikas ministrijas mājas lapā). Kā redzams, lielāko atbalstu joprojām saņem elektroenerģijas ražotāji, kas izmanto dabas gāzi. OIK atbalsts dabas gāzes elektrostacijām ir tā būtiskā atšķirība, salīdzinot Latviju ar Igauniju un Lietuvu.


Uzbrukums AER Latvijā turpinās jau ilgi un daudzu gadu garumā sabiedrībā tiek sistemātiski potēta doma, ka zaļā enerģija ir valstij nevēlama. Pēdējā mēneša laikā saceltā ažiotāža ir tikai vēl viens apliecinājums tam, ka tiek apzināti kultivēts noteikts viedoklis par AER nozares negatīvo ietekmi uz elektroenerģijas cenu. Atainojot situāciju vienpusēji,sniegtā informācija brīžiem robežojas pat ar atklātu dezinformāciju, tai skaitā, gan apgalvojumi par it kā valstij izkrāpto naudu, no kuras nav saņemts ne cents, gan a/s„Sadales tīkls” padarīšana par grēkāžiem, kuri rīkojās sev deleģētā normatīvā regulējuma ietvaros un daudzi citi. Tādejādi sabiedrībā tiek radīta vēl lielāka neskaidrība par reālo situāciju elektroenerģijas ražošanā.

Pārdomājot pēdējo nedēļu masu medijos paustos viedokļus un argumentus par to, kas ir galvenie iemesli augstajam OIK un elektroenerģijas gala maksājumam kopumā, varam secināt, ka dezinformācijas izplatīšana ir ļoti spēcīgs ierocis sabiedrības viedokļa ietekmēšanai. Lai arī sabiedrībā ir novērojama pozitīva attieksme rīcībai klimata pārmaiņu samazināšanā, dažādi atpazīstmi viedokļu paudēji, ir izveidojuši maldīgu iespaidu par AER nozari un kritizē to,novirzot arī valsts lēmējvaru no problēmas saknes risināšanas.


Par LAEF
Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija apvieno visas Latvijas atjaunojamo energoresursu nozares vadošās asociācijas. Tās mērķis ir saskaņot dažādu AER apvienojošu nevalstisko organizāciju darbību, paust vienotu nozares viedokli, kā arī pārstāvēt nozari attiecībās ar valsts un pašvaldību institūcijām. LAEF ietilpst Latvijas ilgtspējīgas attīstības institūts, Atjaunojamās enerģijas konfederācija, Latvijas Bioenerģijas asociācija, Latvijas biogāzes asociācija, Latvijas biomasas asociācija LATBIO, Mazās hidroenerģētikas asociācija, Vēja enerģijas asociācija, Saules kolektoru asociācija, Saules enerģijas asociācija, kā arī asociētie biedri SIA Ošukalns, SIA GranulInvest, SIA Pelikana.

Papildu informācija:
Latvijas Atjaunojamās enerģijas federācija
Valdes priekšsēdētājs
Jānis Irbe
Tālr.: +37129337717
E-pasts: irbejanis@gmail.com

Atbalsta: